Ateşli hastalıklar ve alerji

Ateşli hastalıklar ve alerji / Prof. Dr. Sırrı Bektaş / Bebek Acil / Bilgi Peşinde / Çocuklarda en çok ateşli hastalıklara rastlanır. Ateşli havaleden çok korkulur. Havale 100 ateşli çocuğun 5 tanesinde görülür. Çok ani başlar, çok kısa zamanda kendiliğinden geçer. 6-24 ay arası çocuklarda daha sık görülür. Ateş çocuğun lehinedir. Panik yapmak doğru değildir. Ateşin en büyük etkeni virüslerdir. Büyük bir çoğunluğu kendiliğinden düzelir. Sadece ateş düşürücü ve bol sıvı yeterlidir.


Ateşli hastalıklar ve alerji

Çocuklarda en çok ateşli hastalıklara rastlanır. Ateşli havaleden çok korkulur. Havale 100 ateşli çocuğun 5 tanesinde görülür. Çok ani başlar, çok kısa zamanda kendiliğinden geçer. 6-24 ay arası çocuklarda daha sık görülür. Ateş çocuğun lehinedir. Panik yapmak doğru değildir. Ateşin en büyük etkeni virüslerdir. Büyük bir çoğunluğu kendiliğinden düzelir. Sadece ateş düşürücü ve bol sıvı yeterlidir. Ateş genellikle 3 gün içinde geçer. Ateş ve ateşli havalede panik yapmak doğru değildir. Ateşli havaleden çocuk kaybedilmez, zekâsı ve ruhu etkilenmez, epilepsi (sara) ile ilgisi yoktur. Kendiliğinden düzelir. Nadiren tekrarlar. Nedeni bilinmez.

Ateşle birlikte öksürük, ishal, kusma, karın, eklem ve baş ağrısı, deri döküntüsü, burun kanaması, iştahsızlık ve bilinç değişikliğine dikkat etmek gerekir. Bu durumların biri veya birkaçı varsa doktor bilgilendirilmelidir. Ateş ölçümü kulaktan, makattan, koltukaltından yapılabilir. En çok kulaktan bakılır. Ateşli çocuğun üstü açık olmalı, serin ortamda tutulmalıdır. Ilık su ile yıkamak rahatlatır.

Çocuklarda alerjik sorunlara sık rastlanır, inek sütü protein alerjisi, deri rahatsızlıkları (egzema, atopik dermatit gibi), solunum alerjileri (astım, rinit, larenjit gibi) önemlidir. Tedavileri kolaydır. Hemen hepsi iz bırakmadan düzelir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com