Nefes alamamak

Nefes alamamak / Prof. Dr. Sırrı Bektaş / Bebek Acil / Bilgi Peşinde / www.bilgipesinde.com / Özellikle küçük çocukların solunum yollarına yabancı cisimler (gıda, ilaç, küçücük oyuncak parçaları gibi) kaçabilir.

ACİL DURUMLAR

Çocuklarda anne sütü, dengeli beslenme, aşılar, enfeksiyon hastalıklarının kontrolü ile acil sorunlara ve durumlara yaklaşımlar önem kazanmaktadır. Çocukların ölümündeki riskler farklı olmaya başlamıştır. Çocukların Türkiye'de ölüm sıklığı ve sebepleri diğer ülkelere göre farklılık gösterir. Ülkemizdeki tüm ölümlerin yaklaşık %40’ını 5 yaşın altındaki çocuklar oluşturmaktadır. Bu ölümlerin çok önemli bir kısmını  acil sorunlar teşkil eder.

SOLUNUM YOLLARINA YABANCI CİSİM KAÇMASI:

Özellikle küçük çocukların solunum yollarına yabancı cisimler (gıda, ilaç, küçücük oyuncak parçaları gibi) kaçabilir. 

Bu durumda çocuk nefes alamaz, morarır, hava açlığı çeker. Böyle bir durumda hava yollarını açmaya çalışmalı, ağızda olabilecek maddeler elle çıkarılmaya çalışılır. Baş geri alınıp, çene açılır. Sırt bölgesine elle kuvvetlice vurulursa yabancı madde kendiliğinden çıkabilir. Çocuk hemen rahat nefes almaya başlar.. 

En yakın acil sağlık kurumuna başvurulur. Çocuğun solunumunu sağlamak için kulanılabilecek yöntemler vardır. Burada amaç yaşamsal işlevlerin(nabız, solunum, ısı, kanbasıncı gibi) sağlanmasıdır. 

En çok 1-2 yaş arası çocuklarda görülür. Erkeklerde daha sıktır. 
Çoğunlukla çekirdekli yiyecekler (kavun, karpuz cekirdeği gibi), kuruyemişler, sosisli, sucuklu sandviçler oyuncak parçaları, küçük piller, bozuk paralar solunum yollarına kaçabilirler. 

Ağızda gıda varken kahkaha ile gülünmesi, koşması, merdiven çıkması gibi durumlarda nefes alırken solunum yoluna kaçmasına sebep olurlar.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com